Dziś jest sobota, 24 października 2020 r. Od rozpoczecia wakacji mine3o 60 dni
Szkoła
Nasz patron Historia szkoły Budynki i pomieszczenia Fotogaleria Oferta szkoły Dyrekcja Dokumenty Swietlica proponuje Pomoc pedagogiczna Biblioteka proponuje BIP Nauczyciele Sukcesy sportowe i inne Jadłospis Statut Rekrutacja Projekt edukacyjny Dziennik elektroniczny Przedszkole Pliki do pobrania przedszkole Pedagog Świetlica Kalendarz roku szkolnego 2019/2020 Biblioteka Pliki do pobrania Kontakt
 
Czas ucieka!Dbaj o minuty, a godziny, dni i lata
same o siebie zadbają.
Bo sztuka życia, to mądre wykorzystanie czasu.

 
 
Ciekawe strony
Urzšd Miejski
Regulamin

 

Pogoda


 


 

Przedszkole
 


Dokument bez tytułu

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

2018/2019

MALI  OGRODNICY

 

W piątek 05.04 nasze przedszkolaki podjęły się bardzo odpowiedzialnego zadania. Z pomocą nauczycieli posadziły w doniczkach różnorodne kwiaty. Zobowiązały się także do codziennej pielęgnacji  wspólnych roślinek – podlewania i doglądania. Pomysł sadzenia kwiatów bardzo spodobał się dzieciom, które           z uśmiechem na twarzach oraz dużym zaangażowaniem sadziły swoją roślinkę. Sadzenie kwiatów poprzedził cykl zajęć  „Od nasiona do rośliny”,  podczas których dzieci  poszerzały wiadomości na temat  warunków niezbędnych do rozwoju roślin. W tym dniu udało nam się również założyć hodowle cebuli, fasoli     i rzeżuchy, które zostały umieszczone w naszym kąciku przyrody. Teraz pozostaje nam tylko pielęgnować roślinki i obserwować jak się rozwijają.

21 MARCA – ŻEGNAMY ZIMĘ, WITAMY WIOSNĘ!

 

Zima jest piękną porą roku. Jednak kiedy trwa za długo, nie ma śniegu i wieje wiatr, wszyscy czekają już tylko na nadejście Wiosny.  Dlatego 21 marca dzieci z naszego przedszkola z wielką radością i ogromnym entuzjazmem  uroczyście powitały nową porę roku.  W tym dniu przedszkolaki zebrały się razem w jednej sali, aby wspólnie wykonać Marzannę oraz wiosenne gaiki. Następnie wybraliśmy się na spacer do szkolnego ogrodu, zabierając ze sobą ozdobione bibułą gałązki oraz kolorową kukłę, dla której był to ostatni spacer w tym roku. W ogrodzie wszyscy pożegnali Marzannę, która odeszła do „Krainy wiecznych śniegów” i wróci do nas dopiero za rok. Przemarszowi towarzyszyły śpiew i wesołe okrzyki witające wiosnę. Ten radosny dzień miał swoją kontynuację w przedszkolu wśród wesołej zabawy i wiosennej atmosferze.

W środę,  5 grudnia najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego radośnie spędziły czas w kulkolandii „Tomi” w Krzeszowicach.
Na początku  naszej wycieczki dzieci wzięły udział w warsztatach świątecznych. Przedszkolaki  wcieliły się w rolę małych cukierników i własnoręcznie udekorowały pierniczki lukrem i kolorowymi posypkami. Dzieci zostały zapoznane z legendą związaną z powstaniem pierwszego piernika oraz tradycją wypiekania tych aromatycznych ciasteczek.
Niezwykłą frajdą dla dzieci okazała się zabawa na ogromnej konstrukcji składającej się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini pojazdów, piankowych klocków, dmuchanych piłek , koników oraz wielu innych zabawek.  Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha, w którym można było odpocząć i nabrać sił przy wspólnym stole ze smakołykami i soczkami.  Zabawy przebiegły w bardzo wesołej i radosnej atmosferze. Przedszkolaki miały okazję aktywnie spożytkować swoją energię, ćwiczyć koordynację wzrokowo – ruchową, umiejętności manipulacyjne oraz integrować się z rówieśnikami. Do szkoły wróciliśmy  zmęczeni, ale za to w bardzo dobrych humorach .

W piątek, 23 listopada nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Dnia Pluszowego Misia.
Z tej okazji każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem
.
 
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w „misiowej krainie”. Poznały historię święta pluszowego misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji m.in zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy czy też zgadywanki.

Nie od dziś wiadomo, że pluszowy miś jest ukochaną przez wszystkie dzieci przytulanką. Jest niczym przyjaciel, który nigdy nie zdradzi, nie zrani i nie zawiedzie. To jemu powierza się największe tajemnice, z nim dzieli się radościami i smutkami, do niego można przytulić się zasypiając. Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo… „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” 

25 października odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”.
Był to pierwszy ważny debiut przedszkolaków, które w tym roku przyszły do naszego przedszkola. Były one bardzo dumne z tego że mogą wystąpić przed swoimi rodzicami i pokazać im to, czego się nauczyły.

Zaraz po przywitaniu wszystkich gości nastąpiła część artystyczna w wykonaniu dzieci. Dzieciaki troszkę niepewnie, ale dzielnie, wyrecytowały wiersz na powitanie wszystkich zaproszonych gości.Następnie zaśpiewały piosenkę pt. „Jesień pędzlem malowała”. Zaprezentowały również, taniec „Na jesienną nutkę”, oraz wykonały instrumentację do utworu „Jesień” Vivaldiego.
Wspaniale przełamały lęk i stres, który towarzyszy każdemu podczas występów. Rodzice byli zachwyceni i dumni ze swoich pociech, niektórzy nie kryli łez wzruszenia. Za piękny występ dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami! Po występie przedszkolaki odśpiewały hymn przedszkola pt. „Jestem sobie przedszkolaczek”. Pani Dyrektor wręczyła wraz 
z wychowawczyniami dyplomy i drewniane sówki.
Naszym nowo pasowanym przedszkolakom życzymy uśmiechu i wiele radości na każdy dzień pobytu w przedszkolu!

2017/2018

6 grudnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki .
Już od samego rana wszystkim uczniom towarzyszyły emocje związane z wizytą św. Mikołaja, który dawał cukierki grzecznym uczniom i nauczycielom. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie Go oczekują. Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko i sprawiło dzieciom wiele radości i wrażeń.
O dziwo! w tym roku nikt nie dostał rózgi, co można uznać za fenomen na skalę światową

28.11.2017  Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada, został ustanowiony dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. 
Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego w dniu 28 listopada przyniosły swoje najukochańsze maskotki.
W świetlicy szkolnej dzieci spotkały się z panią bibliotekarką, która poczytała im o zwyczajach zwierząt, bo przecież to one najczęściej są przedstawiane w formie maskotek.
Następnie dzieci kolorowały wybranego przez siebie misia. Po czym otrzymały odznakę, dyplom oraz pamiątkową książeczkę, miały również możliwość pozowania do zdjęcia z misiem Yogi i Cindy.
Piękne prace naszych najmłodszych podopiecznych uświetniły szkolną tablicę ogłoszeń.
Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Jest naszym sprzymierzeńcem i przyjacielem.
Z pluszowym misiem nikt nie będzie czuł się samotny.

W dniu dzisiejszym tj. 23.11.2017 gościliśmy w naszej szkole aktorów teatru edukacji i profilaktyki " Maska " z Krakowa, którzy wystąpili przed uczniami klas 0-3, przedszkolakami oraz klasą 4 z przedstawieniem profilaktycznym pt." Warzywa i owoce mają czarodziejskie moce".
Bajka promuje zdrowy styl życia, mówi o tym, że witaminy są potrzebne każdemu, w fast- foodach i słodyczach nie znajdziemy ich zbyt wielu. Marchewka i jabłko też mogą być smaczne, ale trzeba najpierw się przekonać i ich spróbować.

8.11.2017 w Szkole Podstawowej w Czernej przeprowadzono ogólnopolską akcję pod nazwą „Śniadanie daje moc” .
Przedszkolaki wraz ze starszymi kolegami oraz wychowawcami utworzyli Kluby Śniadaniowe, w ramach których przygotowywali pyszne i zdrowe śniadania.
Omawiali także w jaki sposób taki posiłek powinien być skomponowany, a także zalety jakie płyną ze zdrowego odżywiania.

Pomysłów na przygotowanie zdrowego śniadania było sporo, na stołach zawitały setki witamin.
Szczere uśmiechy świadczyły o tym, że śniadanie wszystkim smakowało. 
Dużą popularnością cieszyły się własnoręcznie przygotowane sałatki owocowe, jarzynowe, pasty, kolorowe kanapki oraz samodzielnie wyciskane soki owocowe. 
Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również przyczyniła się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych.

7.10.2017

uczniowie Szkoły Podstawowej w Czernej brali udział w dniu pieczonego ziemniaka. Na uczestników czekało wiele konkursów min. rzut do celu ziemniakiem, sadzenie ziemniaka, taniec z ziemniakiem, wykonywanie figur z ziemniaków lub malowanie jesiennych pejzaży. Pomimo niekorzystnej aury, wszyscy świetnie się bawili. Organizatorzy nie zapomnieli o brzuchach wszystkich bawiących się dzieci oraz ich dorosłych opiekunów i przygotowali pieczone ziemniaki, a także ciasta, ciasteczka, owoce i soki. Dzieci biorąc udział w poszczególnych konkurencjach i zabawach zdobywały nagrody. 
Cała impreza zakończyła się około godziny 13:00

13.10.2017  
w murach szkoły zagościła podniosła atmosfera, która towarzyszyła obchodom Święta Patrona Szkoły. Przedszkolaki wraz z pozostałymi uczniami  wzieli udział w przedstawieniu , które dedykowane było pracownikom szkoły.

04.09.2017 rozpoczął się nowy rok szkolny, przedszkolaki oraz pozostali uczniowie zostali serdecznie przywitani przez Panią dyrektor oraz wszystkich nauczycieli.

2016/2017

01.09.2016 r. Rozpoczął się nowy rok szkolny. W naszym przedszkolu zaczynamy „Kolorowy start”. Życzymy wszystkim dzieciom dużo zapału do zabawy i pracy.

08.09.2016 r. Dzieci spotkały się z policją. W czasie spotkania zostały przypomniane zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Zwrócona została uwaga na wielkie znaczenie noszenia odblasków.

26.09.2016 r. Wczesnym rankiem dzieci  pojechały na wycieczkę do zoo we Wrocławiu. Bardzo dzielnie pokonały wiele kilometrów marszu po ogrodzie zoologicznym. Wszystkim bardzo podobała się wycieczka. Najbardziej zachwyciło wszystkich Afrykarium, gdzie można było między innymi podziwiać rekiny, płaszczki i pingwiny.

28.09.2016 r. Dzieci  brały udział w zajęciach związanych z historią naszego kraju, a szczególnie z czasami Jana III Sobieskiego. Mieli możliwość zobaczyć jak dawniej ubierali się ludzie oraz widzieli pokaz władania białą bronią. Zajęcia zakończyły się quizem. Dzieciom bardzo podobała się żywa lekcja historii.

30.09.2016 r. Szkoła Podstawowa w Czernej brała udział w projekcie multimedialnym pod hasłem: „Bezpieczna jesień”. Dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie z klasami I-III wystąpiły z przedstawieniem „Noś odblaski, świeć przykładem”.

DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY - głównym celem programu  jest ograniczenie występowania i nasilenia choroby próchnicowej zębów oraz poprawa stanu jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia populacji dzieci w wieku 0-5 lat. Oddział przedszkolny bierze udział w projekcie „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”. Dzieci dostały w ramach projektu szczoteczki i pasty do zębów. Codziennie chętnie szczotkują zęby i zaznaczają to w dzienniczkach.

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY Oddział przedszkolny już od kilku lat bierze udział w  programie edukacyjnym dla przedszkoli „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. CELE PROGRAMU: - Popularyzacja ochrony przyrody wśród przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli przedszkolnych. - Wzrost świadomości wśród dzieci odnośnie ochrony natury. - Uczenie dzieci kreatywnego myślenia, samodzielności i podejmowania inicjatyw. CZAS TRWANIA PROGRAMU: program trwa od 22 października 2016 roku do 30 czerwca 2017 roku.

CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLA Oddział przedszkolny już od kilku lat  bierze udział w programie „Czytające Przedszkola”. Nauczyciel codziennie rano i po obiedzie czyta dzieciom bajki, baśnie, opowiadania i wiersze literatury polskiej i światowej. Czytanie książek stało się ważnym elementem przedszkolnego planu dnia.

ŚNIADANIE DAJE MOC i ZDROWO JEM WIĘCEJ WIEM Oddział przedszkolny wraz z klasami I-III po raz kolejny bierze udział w programie edukacyjnym „Śniadanie daje moc” oraz projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem!”.

Narodowe Święto Niepodległości
Dzieci  z oddziału przedszkolnego brały udział w uroczystym apelu. Wspólnie recytowały wiersz Władysława  Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” oraz śpiewały pieśń patriotyczną „Płynie Wisła, płynie”, które wychowały wiele pokoleń Polaków w czasach niewoli.

Mikołajki
6 grudnia dzieci wraz z wychowawcą  pojechały do klasztoru OO. Karmelitów Bosych na spotkanie ze  Mikołajem. Wspaniały Gość został powitany przez   dzieci  z oddziału przedszkolnego i klasy I-III  wierszami i piosenką. Dla wielu  maluchów spotkanie z Mikołajem było wielkim przeżyciem, które będą długo pamiętać.

Wspólny opłatek
22 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klas I-VI, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się na holu na wspólnym opłatku. Uroczystość uświetniły Jasełka przygotowane przez uczniów z wszystkich klas i wspólnie śpiewane kolędy.

Dzień Babci i Dziadka
Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w piątek 27 stycznia 2017 roku  o godzinie  16.00 odbyło się uroczyste spotkanie z Babciami i Dziadkami. Dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie z klasą pierwszą przygotowały przedstawienie. Z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali  swoje role. Na koniec zaśpiewali „Sto lat” i wręczyli babciom i  dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki. Dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

PRELEKCJA nt." ZDROWEGOODŻYWIANIA "                                                                                                                                                                                                                                     Dnia 20.01.2017 w Szkole Podstawowej im. mjr J. Ryłko odbyło się spotkanie dzieci z klas „0” I, II, i III z lakarzem pediatra. Celem prelekcji było uświadomienie uczniów o skutkach złego odżywiania i wyjaśnienie im jak powinno się prawidłowo odżywiać. Dzieci dowiedziały się o piramidzie żywieniowej i kolejności spożywanych  produktów, które są ważne dla naszego zdrowie.Pani doktor przygotowała prezentacja na w/w temat oraz zdrowy poczęstunek – były to suszone owoce. Po prelekcji, uczniowie mogli się zajadać pysznymi przekąskami.

2015/2016


4.02.2016
Od samego rana było u nas kolorowo, a to za sprawą pięknych strojów, które przyniosły dzieci. Świętowalismy Tłusty Czwartek bawiąc się na zabawie karnawałowej. Muzyka grała, pączki pachniały (i smakowały!), a dzieci świetnie się bawiły. Za najpiękniejszy strój z bajki przewidziano nagrody, a oprócz tego wybrany został Król i Królowa balu.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.4.12.2015
Spotkanie ze Świętym Mikołajem jest ekscytujące chyba dla każdego dziecka. W tym roku miały okazję w nim uczestniczyć nasze Przedszkolaki. Wybraliśmy się do klasztoru, gdzie pod piękną choinką czekały na nas prezenty. Święty Mikołaj przybył do nas w towarzystwie Aniołów, a dzieci przywitały go przygotowanymi wcześniej wierszami i piosenkami. Następnie bardzo chętnie rozmawiały z nim, a nawet wskakiwały na kolana😊 Największa jednak radość pojawiła się w momencie rozpakowywania prezentów. Chwilę później wybraliśmy się do przyklasztornej restauracji na poczęstunek, a zaraz potem dzieci przygotowywały plakaty związane ze Świętami. Zabawa byłą przednia, aż żal, że następnym razem Święty Mikołaj przyjdzie dopiero za rok.


19.11.2015

Od samego rana dało się wyczuć podekscytowanie. To wszystko dlatego, że dzieci z niecierpliwością czekały na rozpoczęcie planowanego od dawna balu andrzejkowego. Korytarz i sale wypełniły postaci z bajek, czarownice, rycerze, wróżki i księżniczki. Zaraz po obiedzie, przebrani i z dobrymi humorami wszyscy zjawili się w głównym korytarzu, gdzie miała miejsce zabawa. Szaleństwo, konkursy i andrzejkowe wróżby zdawały się nie mieć końca, a dowodem wspaniałej zabawy były szerokie uśmiechy dzieci opuszczających szkołę.17.11.2015

Dzisiaj przedszkolaki oraz wszyscy uczniowie szkoły uczestniczyli w próbnej ewakuacji. Na znak alarmu dzieci pod opieką nauczyciela opuściły budynek szkoły i udały się na miejsce zbiórki. Tam miały okazję oglądać pokaz ratownictwa przeprowadzony przez strażaków z OSP w Czernej. Po akcji odbyła się pogadanka na temat bezpieczeństwa, zachowania w czasie pożaru oraz prezentacja sprzętu gaśniczego i ratunkowego.

Święto Odzyskania Niepodległości  

10.11.2015 wszystkie Przedszkolaki uczestniczyły w uroczystym apelu, który wprowadził nas w świąteczny nastrój. Uczniowie klas I-VI przygotowali program składający się z wierszy i piosenek patriotycznych. Dzieci z przejęciem oglądały i słuchały, a także włączały się w śpiew.
Był to czas, w którym mogły poznać lub przypomnieć sobie symbole narodowe i poczuć się Polakami.

TYDZIEŃ  DOBREGO  CHLEBA  I ZDROWEGO  STYLU ŻYCIA W SZKOLE 2015 ( od 16.10.2015. do 23.10.2015.)

W tym tygodniu mogliśmy uczestniczyć w procesie przygotowywania chleba. Dzieci przez tydzień hodowały w sali zakwas, z którego Pani Basia upiekła chleb. Z niego zrobiliśmy zdrowe kanapki z twarożkiem i warzywami, którymi poczęstowaliśmy również starsze klasy. Klasy 0-II zjadły wspólne zdrowe śniadanie, popijając przy okazji świeżo wyciskany sok pomarańczowy- samo zdrowie! J

16.10. 2015 Uczniowie naszej szkoły brali udział w biciu rekordu Guinnessa w wykonywaniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Przedszkolaki, ubrane na czerwono obserwowały pracę starszych kolegów i koleżanek, którzy na fantomach ćwiczyli sprawne udzielanie pierwszej pomocy.

14.10.2015 Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole świętowany był hucznie i radośnie,
a to dlatego, że pierwszoklasiści w tym dniu zostali pasowani na uczniów.  Przedszkolaki również uczestniczyły w tym święcie- wzięliśmy udział we Mszy Świętej w klasztorze, gdzie dowiedzieliśmy się czegoś nowego o św. Rafale Kalinowskim, następnie mięliśmy możliwość pogratulowania starszym kolegom i koleżankom wstąpienia w poczet uczniów, a na koniec wykonaliśmy metodą scrapbookingu kartkę okolicznościową. To był bardzo ciekawy dzień!

1.09.2015 Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rozpoczęliśmy nowy rok w naszym przedszkolu. Wszystkim cztero- i pięciolatkom będą towarzyszyć bohaterowie książek- Krasnal Raduś i zajączek Kicuś. Życzymy wszystkim owocnej pracy i dobrej zabawy!

2014/2015

16.03.2015. Oddział przedszkolny brał udział w Gminnym Konkursie Edukacyjno-Drogowym „Bezpieczna droga przedszkolaka” organizowanym przez Szkolę Podstawową w Ostrężnicy. Drużyna „Wesołe zebry” w skład której wchodzili : Emilia Gwizdała, Hubert Kurdziel i Igor Tumidalski reprezentowali oddział przedszkolny na konkursie

6.03.2015. Dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w V Gminnym Przeglądzie Zespołów Teatralnych w Przedszkolu Samorządowym w Krzeszowicach. Wystąpiły z przedstawieniem na podstawie baśni H. Ch. Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu” i zdobyły wyróżnienie.

DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY Oddział przedszkolny bierze udział w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”,którego głównym celem jest ograniczenie występowania i nasilenia choroby próchnicowej zębów oraz poprawa stanu jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia populacji dzieci w wieku 0-5 lat. Cel ten zostanie osiągnięty miedzy innymi poprzez: - nauczenie zasad prawidłowego szczotkowania zębów raz z instruktażem u dzieci w wieku przedszkolnym, - edukację prozdrowotną i promocję zdrowia jamy ustnej skierowaną zarówno do dzieci w wieku przedszkolnym, jak i do ich rodziców/opiekunów i nauczycieli przedszkolnych.

AKADEMIA MISIA HARIBO Oddział przedszkolny w roku szkolnym 2014/2015 bierze udział w XIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Akademia Misia Haribo. Celem konkursu jest: • Rozwój dzieci poprzez kreatywną zabawę, • Nauka pracy w grupie, • Rozwijanie zdolności manualnych, • Rozwijanie twórczego myślenia, • Rozbudzanie ciekawości poznawczej o otaczającym świecie.

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY Oddział przedszkolny w roku szkolnym 2014/2015 bierze udział w VII edycji programu edukacyjnego dla przedszkoli „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. CELE PROGRAMU: - Popularyzacja ochrony przyrody wśród przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieliVprzedszkolnych. - Wzrost świadomości wśród dzieci odnośnie ochrony natury. - Uczenie dzieci kreatywnego myślenia, samodzielności i podejmowania inicjatyw. CZAS TRWANIA PROGRAMU:program trwa od 22 października 2014 roku do 30 czerwca 2015 roku.

CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLA
Oddział przedszkolny w roku szkolnym 2014/2015 bierze udział w programie „Czytające Przedszkola”. Nauczyciel codziennie rano i po obiedzie czyta dzieciom bajki, baśnie, opowiadania i wiersze literatury polskiej i światowej. Dzieci bardzo chętnie słuchają czytanych książek. „Badania i praktyka pokazują, że czytanie dziecku ma ogromny wpływ na jego rozwój emocjonalny, umysłowy, moralny i społeczny: - buduje więź między czytającym dorosłym i dzieckiem, - rozwija inteligencję emocjonalną – empatię, umiejętności komunikacji, wrażliwość moralną, - wzmacnia poczucie własnej wartości, - wzbogaca język, poprawia rozumienie tekstów i poleceń, - uczy myślenia logicznego, przyczynowo -skutkowego, - poprawia koncentrację, wydłuża przedział uwagi, - rozwija pamięć i wyobraźnię, - doskonali zdolność czytania i pisania, poprawia motywację do czytania i nauki, - pomaga radzić sobie z emocjami i problemami, - ogranicza zachowania agresywne, destrukcyjne i antyspołeczne, - chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury, - kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy.” / abaxxi – broszura 2013/

DZIEŃ BABCI i DZIADKA  
Styczeń jest dla wnuków miesiącem wyjątkowym. To wtedy babcie i dziadkowie mają swoje święto. Dlatego w dniu 28 stycznia w oddziale przedszkolnym świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. W swojej udekorowanej sali przedszkolaki wystawiły przedstawienie na podstawie baśni H. Ch. Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu”. Po czym odbył się krótki koncert życzeń. Dzieci w formie wierszy i piosenek złożyły babciom i dziadkom życzenia. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne laurki z życzeniami oraz kolorowe kwiatki. Po części artystycznej babcie i dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Występy artystyczne małych artystów dostarczyły czcigodnym gościom wiele wzruszeń. Był to dzień pełen uśmiechów, radości jak i łez wzruszenia.

PRELEKCJA nt. " ZDROWEGO ODŻYWIANIA "
Dnia 20.01.2017 w Szkole Podstawowej im. mjr J. Ryłko odbyło się spotkanie dzieci z klas „0” I, II, i III z lekarzem pediatrą.Celem prelekcji było uświadomienie uczniów o skutkach złego odżywiania i wyjaśnienie im jak powinno się prawidłowo odżywiać. Dzieci dowiedziały się o piramidzie żywieniowej i kolejności spożywanych  produktów, które są ważne dla naszego zdrowia. Pani doktor
 przygotowała prezentacja na w/w temat oraz zdrowy poczęstunek – były to suszone owoce. Po prelekcji, uczniowie mogli się zajadać pysznymi przekąskami.


Ramowy plan dnia
7:00 - 8:00

Schodzenie się dzieci, zabawy dowolne według zainteresowań dzieci (manipulacyjne, konstrukcyjne, tematyczne i inne).

8:00 - 9:10

Czytanie dzieciom książek, ćwiczenia poranne, zabawy dydaktyczne, zabawy ruchowe ze śpiewem, zabawy dowolne w kącikach zainteresowań, praca indywidualna z dziećmi o charakterze obserwacyjnym stymulująco-kompensacyjnym i wychowawczym,  wspólne drugie śniadanie.

9:10 - 10:20

Zajęcia dydaktyczne z całą grupą w oparciu o podstawę programową, zabawy ruchowe, gimnastyka, wycieczki.

10:20 - 10:40

Czynności porządkowe i higieniczne, przygotowanie do posiłku.

10:40 -11:20

Posiłek

11:20 - 12:00

Czynności higieniczne, relaks, zabawy ruchowe, zabawy indywidualne według zainteresowań dzieci, czytanie dzieciom książek.

12:00 - 13:00

Spacer, zabawy na placu zabaw, zabawy ruchowe i sportowe na świeżym powietrzu, zabawy w kącikach zainteresowań.

   

W roku szkolnym 2016/2017 w oddziale przedszkolnym dzieci będą miały możliwość uczestniczenia w nieodpłatnych  zajęciach dodatkowych wspierająco – rozwijających, które będą obejmowały:

        Ø   Zajęcia plastyczno- techniczne rozwijające aktywność twórczą.

        Ø   Gry i zabawy muzyczno- ruchowe.

        Ø   Zajęcia rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową.

        Ø   Zabawy i ćwiczenia wspomagające rozwój mowy i myślenia (ćwiczenia aparatu mowy, słuchanie utworów literatury         dziecięcej, zabawy słowno-językowe: zagadki, historyjki obrazkowe, itp.), zabawy ortofoniczne.

        Ø  Gry i zabawy ruchowe przy muzyce z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.

        Ø  Gry i zabawy sprawnościowe na sali gimnastycznej z wykorzystaniem przyborów i  przyrządów  gimnastycznych, tańce i zabawy integracyjne.

        Ø  Zabawy w teatr -  pantomima, drama, słuchanie i recytowanie tekstów, wierszowane rymowanki.

        Ø  Relaksacja i kształtowanie nawyków kulturalnych (słuchanie muzyki klasycznej, słuchanie bajek).

 

Zajęcia będą organizowane od 13.00 do 15.00 


Zapewniamy również dodatkowe nieodpłatne zajęcia :

Język angielski  (wszystkie dzieci).

Religia (na życzenie rodziców).

Tygodniowy plan zajęć
Poniedziałek
7.00-8.00- schodzenie się dzieci, 8.00-13.00 zajęcia obowiązkowe, 10.10-10.40-język angielski, 13.00-15.00- zajęcia dodatkowe
Wtorek
7.00-8.00- schodzenie się dzieci, 8.00-13.00 zajęcia obowiązkowe, 13.00-13.30-religia, 13.00-15.00- zajęcia dodatkowe
Środa
7.00-8.00- schodzenie się dzieci, 8.00-13.00 zajęcia obowiązkowe, 13.00-15.00- zajęcia dodatkowe
Czwartek
7.00-8.00- schodzenie się dzieci, 8.00-13.00 zajęcia obowiązkowe, 11.50-12.20-język angielski, 12.20-15.00 zajęcia dodatkowe
Piątek
7.00-8.00- schodzenie się dzieci, 8.00-13.00 zajęcia obowiązkowe, 13.00-.13.30- religia, 13.30-15.00- zajęcia dodatkowe

Plan można także pobrać stąd.

 

 

Szkoła Podstawowa w Czernej
Czerna 274
32 - 063 Krzeszowice