Patron Szkoły

Życiorys Józefa Ryłki

Józef Ryłko urodził się 9 marca 1907 roku w Andrychowie. W Białej koło Bielska w Państwowym Seminarium Nauczycielskim. Nasz Patron uczy się przez 5 lat. Po drugiej stronie katedry staje l pazdziernika 1926 roku w Szkole Podstawowej w Bolęcinie. Następnie los rzuca go do szkół: w Jaworznie, Bobrku koło Oświęcimia. Jest to początek jego 40 - letniej kariery nauczycielskiej. Nasz Patron przybywa do Czernej l lipca 1932 roku i obejmuje stanowisko Kierownika tutejszej szkoły.

Nadchodzi wrzesień 1939 roku. Porucznik Józef Ryłko zostaje Dowódcą I Kompanii 12 Pułku w Wadowicach w czasie działań wojennych zostaje ranny i umieszczony w niemieckim szpitalu obozowym w Jarosławiu. 19 pazdziernika 1939 roku zostaje zwolniony dzięki pomocy lekarza austriackiego. Już za kilka miesięcy wstępuje do tajnej organizacji Z.W.Z., która weszła w szeregi Armii Krajowej i przyjmuje pseudonim "Żubr", a pózniej zmienia go na "Ankwicz". Zostaje komendantem Obwodu Krzeszowice - Okręg - Kraków i awansuje do stopnia Kapitana Armii Krajowej.

W listopadzie 1943 roku następują w Czernej liczne aresztowania. Adiutant kapitana Franciszek Górski zostaje wywieziony do obozu w Oświęcimiu i zamordowany. Józef Ryłko poszukiwany jest przez Niemców listami gończymi. Żona i dzieci opuszczają dom, gdyż ich życiu zagraża niebezpieczeństwo. Kapitan Józef Ryłko ukrywa się, ale zgodnie z rozkazem nie opuszcza terenu Krzeszowic i jako Komendant tego Obwodu prowadzi walkę z okupantem.

01.01.1945 roku Kapitan Józef Ryłko został awansowany do stopnia majora Wojska Polskiego. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Nadchodzi wreszcie upragniony dzień wolności, karabin trzeba zamienić na pióro. Po zakończeniu wojny major Józef Ryłko zdejmuje mundur i wraca do pracy z młodzieżą.

Zmarł 11.01.1963 roku.