Według pierwszego nauczyciela tutejszej szkoły Floriana Kotowskiego Gmina Czerna należała do rejonu szkoły w Nowej Górze. W 1885r. Czerna była Gminą liczącą ok. 100 domów. Z inicjatywy gospodarza Tomasza Godynia Gmina Czerna odłączyła się od szkoły w Nowej Górze i postanowiła założyć własną szkołę. Orzeczenie z dnia 2 maja 1883r. w sprawie założenia szkoły w  Czernej wydane przez Radę Szkolną Krajową zawiera:

I. Od dnia l września 1884r. powstanie szkoła filialna podlegająca szkole w Nowej Górze.

II. Utrzymanie szkoły należy do:
1. Gminy Czerna;
2. Hr. Artura Potockiego;
3. Konwentu OO. Karmelitów.

Do obowiązków w/w należy:
1. Utrzymywać w dobrym stanie budynek szkolny i pomieszczenia  mieszkalne dla nauczyciela.
2. Dostarczać środków na ogrzewanie szkoły.
3. Starać się o oświetlenie i obsługę szkoły.

Rada Szkolna koszty utrzymania szkoły podzieliła następująco:

1. hr. Artur Potocki          -   4 złr 61 cent.
2. Konwent OO. Karmelitów     - 14 złr 42 cent.
3. Gmina Czerna               -   83 złr 97 cent.

III.    Nauczyciel tejże szkoły otrzymuje mieszkanie i opał bezpłatnie, zaś dochód jego wynosił 250 złr na rok.

IV.    Przybory szkolne dostarczać ma Rada Szkolna Okręgowa /kreda, gąbki, papier, atrament, itp./.

V.     Prawo nadawania nauczyciela ma Rada Szkolna na mocy orzeczenia Rady Szkolnej Krajowej /Lwów dnia 8 kwietnia 1884r./

Pierwsza szkoła mieściła się w wynajętym budynku od gospodarza Franciszka Ostachowskiego. Szkoła zajmowała: jedną izbę lekcyjną, mieszkanie dla nauczyciela /izba, kuchnia, drwalnia/. Po wykonaniu remontu budynku i zaadaptowaniu go na cele szkolne, przystąpiono do zapisu uczniów. Zapisano łącznie 99 uczniów / obowiązek szkolny obejmował dzieci od 6 roku do 12 roku włącznie/.

Dnia 9 pazdziernika 1884r. rozpoczęła się nauka nabożeństwem w kościele parafialnym w Nowej Górze. Nabożeństwo odprawiał ks. Proboszcz Jan Połowice z ks. Wikarym Wiktorem Smolarskim. Po nabożeństwie przybyli do Czernej i w obecności Przeora Rafała Kalinowskiego poświęcili budynek szkolny. W uroczystości tej licznie uczestniczyli mieszkańcy wsi. Nauka w wynajętym budynku odbywała się do 1903r. Ze względu na złe warunki musiano przenieść szkołę do wynajętego pomieszczenia w "Domu Siemaszki".

W roku 1904 wykupiono grunty pod budowę szkoły od hr. Potockiego w ilości 1000 sążni kwadratowych za 250 koron. Z końcem września 1908r. rozpoczęto budować szkołę / o dwóch salach lekcyjnych i dwóch pokojach i kuchni dla nauczyciela/. Budowę murów ukończono z końcem listopada 1908r. Budową kierował Łukasz Klęczek, jako zastępca budowniczego p. Miillcra. Prace przy budowie szkoły zakończono w sierpniu 1909r.

Otwarcie szkoły odbyło się w 6 września 1909r. w obecności inspektora Adolfa Łontka. Nauka w oddanym budynku szkolnym odbywała się i odbywa do dnia dzisiejszego. Były okresy, że uczniowie byli zmuszeni przerwać naukę lub odbywać zajęcia w pomieszczeniach zastępczych /miało to miejsce w dniach 21-30 września 1914r., kiedy to w szkole stacjonowali Legioniści, jak również ze względu na działania wojenne nastąpiła przerwa w nauce od 9 listopada 1914r. do 30 stycznia 1915r. - naukę wznowiono l lutego 1915r. Następnie w latach 1939 -1945 w budynku szkolnym stacjonowały wojska niemieckie, a młodzież uczyła się w izbach wynajętych na wsi/.