Dziś jest sobota, 24 października 2020 r. Od rozpoczecia wakacji mine3o 60 dni
Szkoła
Nasz patron Historia szkoły Budynki i pomieszczenia Fotogaleria Oferta szkoły Dyrekcja Dokumenty Swietlica proponuje Pomoc pedagogiczna Biblioteka proponuje BIP Nauczyciele Sukcesy sportowe i inne Jadłospis Statut Rekrutacja Projekt edukacyjny Dziennik elektroniczny Przedszkole Pliki do pobrania przedszkole Pedagog Świetlica Kalendarz roku szkolnego 2019/2020 Biblioteka Pliki do pobrania Kontakt
 
Czas ucieka!Dbaj o minuty, a godziny, dni i lata
same o siebie zadbają.
Bo sztuka życia, to mądre wykorzystanie czasu.

 
 
Ciekawe strony
Urzšd Miejski
Regulamin

 

Pogoda


 


 

Historia Szkoły
 


Dokument bez tytułu

Według pierwszego nauczyciela tutejszej szkoły Floriana Kotowskiego Gmina Czerna należała do rejonu szkoły w Nowej Górze. W 1885r. Czerna była Gminą liczącą ok. 100 domów. Z inicjatywy gospodarza Tomasza Godynia Gmina Czerna odłączyła się od szkoły w Nowej Górze i postanowiła założyć własną szkołę. Orzeczenie z dnia 2 maja 1883r. w sprawie założenia szkoły w  Czernej wydane przez Radę Szkolną Krajową zawiera:

I. Od dnia l września 1884r. powstanie szkoła filialna podlegająca szkole w Nowej Górze.

II. Utrzymanie szkoły należy do:
1. Gminy Czerna;
2. Hr. Artura Potockiego;
3. Konwentu OO. Karmelitów.

Do obowiązków w/w należy:
1. Utrzymywać w dobrym stanie budynek szkolny i pomieszczenia  mieszkalne dla nauczyciela.
2. Dostarczać środków na ogrzewanie szkoły.
3. Starać się o oświetlenie i obsługę szkoły.

Rada Szkolna koszty utrzymania szkoły podzieliła następująco:

1. hr. Artur Potocki          -   4 złr 61 cent.
2. Konwent OO. Karmelitów     - 14 złr 42 cent.
3. Gmina Czerna               -   83 złr 97 cent.

III.    Nauczyciel tejże szkoły otrzymuje mieszkanie i opał bezpłatnie, zaś dochód jego wynosił 250 złr na rok.

IV.    Przybory szkolne dostarczać ma Rada Szkolna Okręgowa /kreda, gąbki, papier, atrament, itp./.

V.     Prawo nadawania nauczyciela ma Rada Szkolna na mocy orzeczenia Rady Szkolnej Krajowej /Lwów dnia 8 kwietnia 1884r./
     
Pierwsza szkoła mieściła się w wynajętym budynku od gospodarza Franciszka Ostachowskiego. Szkoła zajmowała: jedną izbę lekcyjną, mieszkanie dla nauczyciela /izba, kuchnia, drwalnia/. Po wykonaniu remontu budynku i zaadaptowaniu go na cele szkolne, przystąpiono do zapisu uczniów. Zapisano łącznie 99 uczniów / obowiązek szkolny obejmował dzieci od 6 roku do 12 roku włącznie/.

Dnia 9 pazdziernika 1884r. rozpoczęła się nauka nabożeństwem w kościele parafialnym w Nowej Górze. Nabożeństwo odprawiał ks. Proboszcz Jan Połowice z ks. Wikarym Wiktorem Smolarskim. Po nabożeństwie przybyli do Czernej i w obecności Przeora Rafała Kalinowskiego poświęcili budynek szkolny. W uroczystości tej licznie uczestniczyli mieszkańcy wsi. Nauka w wynajętym budynku odbywała się do 1903r. Ze względu na złe warunki musiano przenieść szkołę do wynajętego pomieszczenia w "Domu Siemaszki".

W roku 1904 wykupiono grunty pod budowę szkoły od hr. Potockiego w ilości 1000 sążni kwadratowych za 250 koron. Z końcem września 1908r. rozpoczęto budować szkołę / o dwóch salach lekcyjnych i dwóch pokojach i kuchni dla nauczyciela/. Budowę murów ukończono z końcem listopada 1908r. Budową kierował Łukasz Klęczek, jako zastępca budowniczego p. Miillcra. Prace przy budowie szkoły zakończono w sierpniu 1909r.

Otwarcie szkoły odbyło się w 6 września 1909r. w obecności inspektora Adolfa Łontka. Nauka w oddanym budynku szkolnym odbywała się i odbywa do dnia dzisiejszego. Były okresy, że uczniowie byli zmuszeni przerwać naukę lub odbywać zajęcia w pomieszczeniach zastępczych /miało to miejsce w dniach 21-30 września 1914r., kiedy to w szkole stacjonowali Legioniści, jak również ze względu na działania wojenne nastąpiła przerwa w nauce od 9 listopada 1914r. do 30 stycznia 1915r. - naukę wznowiono l lutego 1915r. Następnie w latach 1939 -1945 w budynku szkolnym stacjonowały wojska niemieckie, a młodzież uczyła się w izbach wynajętych na wsi/.

 

 

Szkoła Podstawowa w Czernej
Czerna 274
32 - 063 Krzeszowice